Siłomierze / dynamometry ręczne dłoniowe (ściskowe) do badania sportowców, rehabilitacji

Dynamometr jako przyrząd pomiarowy już od lat wykorzystywany jest do kontroli i monitorowania postępu leczenia. Dynamometr medyczny swoją nazwę zawdzięcza temu, że element pomiarowy jest najczęściej specjalnie ukształtowany do części ciała oraz pomiaru siły człowieka.

Wybrane filtry:
max zakres pomiarowy:
130 kg
KERN Siłomierz dłoniowy / dynamometr ręczny MAP KERN

KERN MAP - siłomierz dłoniowy dynamometr ręczny elektroniczny

Siłomierz dłoniowy MAP firmy KERN do pomiaru siły ścisku dłoni ze zmienny zakresem pomiaru. Badanie postępów podczas rehabilitacji dłoni.
...

 

Co to jest dynamometr ręczny medyczny?

Dynamometr jako przyrząd pomiarowy już od lat wykorzystywany jest do kontroli i monitorowania postępu leczenia. Dynamometr medyczny swoją nazwę zawdzięcza temu, że element pomiarowy jest najczęściej specjalnie ukształtowany do części ciała oraz pomiaru siły człowieka. Przykładem może być tzw. dynamometr ręczny służący do pomiaru ścisku dłoni. Konstrukcja dynamometru ręcznego jest wykonana z dwóch elementów, które ściska dłoń człowieka. Tego typu dynamometr często jest nazywany jako siłomierz dłoniowy.

 

MAP dynamometr

 

Dlaczego mierzymy siłę ścisku dłoni?

Pomiar siły ścisku dłoni był przez lata badany i analizowany przez naukowców. Ostatnie publikowane badania wykazują wyraźny związek pomiędzy utratą siły ścisku dłoni a stanem zdrowia pacjenta. Pomiar siły ścisku dłoni jest nieskomplikowanym pomiarem, który może być wykonany prawidłowo praktycznie w każdych warunkach. Utrata siły mięśniowej u osób starszych często jest zwiastunem chorób neurologicznych i układu krążenia.

 

Dlaczego mierzymy siłę dłoni

 

Pomiar siły ścisku dłoni - tabela

Bardzo popularny jest międzynarodowy test sprawności EUROFIT, w którym sprawdzana jest siła chwytu obu rąk. Poniżej tabela średniej ścisku rąk zależna od wieku i płci. Tabela jest podana w funtach przez producenta siłomierza WWEH101. Według przeprowadzonych badań na dużej grupie osób (140 000), które trwały siedem lat naukowcy ustalili, że średnia siła ścisku dłoni człowieka zależy od płci, wieku i kraju. Wyniki badań opublikowane w The Lancet w roku 2015. Dr Darryl Leong zamieścił też wiele tabel i wykresów m.in. średnią siłę ścisku dłoni a PKB lub ryzyko śmierci. Okazało się, że ten prosty i tani pomiar jest lepszy w ocenie ryzyka wszystkich przyczyn śmiertelności sercowo-naczyniowych niż pomiar ciśnienia tętniczego.

 

Tabela średniej ścisku rąk

 

Dynamometr ręczny do pomiaru siły chwytu - budowa

Siłomierz ręczny został w taki sposób zbudowany, aby można było mierzyć wygodnie siłę ścisku ręki. Dlatego też odległość elementów pomiarowych (uchwytu) można regulować za pomocą pokrętła. Tego typu rozwiązanie zastosowano w dynamometrze ręcznym firmy Camry EH 101.

 

Eh101

 

Innym sposobem regulacji odległości elementów pomiarowych są wymienne sprężyny. Siłomierz ręczny Kern posiada wymienne sprężyny o różnym rodzaju sprężystości. Kolory sprężyny oznaczają maksymalny zakres siły pomiaru dynamometru, dla jakiej są przeznaczone.

 

Sprężyny Map 80

 

Dynamometr do pomiaru siły w sporcie i medycynie

W ofercie Wagi Wielkopolska są też inne dynamometry do wykonywania pomiarów w sporcie, rehabilitacji i leczeniu. Przykładem jest dynamometr niemieckiej firmy Sauter FHM. Typowy siłomierz Sauter FH został wyposażony w uchwyt dwuręczny, który umożliwia obsłudze bezpieczne przykładanie siły i badanie. Specjalna końcówka pomiarowa jest dostosowana do powierzchni badanej części ciała. Dynamometr medyczny Sauter FKM to inny prosty siłomierz tego producenta, do którego można zakupić inne specjalistyczne końcówki pomiarowe.

 

AC 45

 

Dynamometry medyczne mają do wyboru najczęściej dwie jednostki kilogram (kg) i funt (lb). W przypadku stosowania dynamometru ręcznego w służbie zdrowia i badaniach naukowych zgodnie z zaleceniami producenta należy go co najmniej raz na rok poddać kontroli metrologicznej. W czasie wzorcowania wykonanego przez laboratorium akredytowane użytkownik pozna charakterystykę dynamometru, jego wskazania i błędy. W przypadku dużych błędów należy wykonać naprawę i przeprowadzić adjustację dynamometru. Innym dokumentem kontroli metrologicznej siłomierza medycznego może być certyfikat ISO sprawdzenia siłomierza/dynamometru. Różni się on tym od świadectwa wzorcowania, że nie jest podana niepewność pomiaru.

 

AC 47

 

Aby sprawdzić poprawnie dynamometr medyczny, konieczne jest posiadanie odpowiedniego oprzyrządowania i wzorców szczelinowych masy, które umożliwiają współosiowe obciążanie i kontrolę siłomierza. Dynamometr medyczny stosowany w sporcie i medycynie powinien, a właściwie musi posiadać znak CE, który świadczy o tym, że producent przeprowadziła badania i produkt jest bezpieczny w użytkowaniu.

 

Wzorce masy szczelinowe

 

Nietypowy pomiar siły w sporcie i medycynie

Na podstawie własnego doświadczenie i dostępnych czujników siły wykonujemy nietypowe układy pomiarowe siły i momentu obrotowego. Pomiar siły stał się naszą pasją, dlatego czekamy na nowe wyzwania: biuro@moga.pl